sekcja SZERMIERKI I ŁUCZNICTWA

Zajęcia planowane są od września 2011 r. na terenie Hali Sportowej ZS Nr 1 w Nowej Dębie.

Warunki uczestnictwa:

1) przyjęcie w poczet członków Stowarzyszenia - do pobrania w zakładce;

2) akceptacja statutu i regulaminu zajęć:

3) oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania danej dyscypliny sportu (w przypadku nieletnich oświadczenie rodziców lub prawnych opiekunów) - do pobrania w zakładce;

4) opłata składki za udział w zajęciach w ustalonej wysokości (jednocześnie jest to składka członkowska);

Czym jest szermierka ?

Szermierka jest sportem walki o długiej tradycji. Warto zaznaczyć, że wbrew najprostszym skojarzeniom zawiera ona w sobie nie tylko umiejętność posługiwania się bronią białą.

Jest to również wciąż żywa kultura odwagi i honoru, nieodłączny element historii Europy, od wieków cieszący się poważaniem.

Miecz w naszej kulturze to symbol władzy, honoru, szlachetności. Towarzyszył rycerzom, a później w zmienionych formach jako rapier, szabla, czy też szpada – kawalerom, szlachcie i dżentelmenom.

źródło: Polski Związek Szermierczy

Pojedynek natomiast pozostaje w naszej wyobraźni rzeczywistością sprowadzoną do stanu równowagi, gdzie dwóch szermierzy zgodnie z regułami fair-play ściera się w wyrównanej walce, w której o zwycięstwie decyduje bystrość umysłu i pewność ręki.

Nazywa się ją „fizycznymi szachami” ze względu na ogromny udział intelektu w walce szermierczej.

To prawdopodobnie jedyna dyscyplina sportu, w której człowiek przezwycięża własne słabości na równi z wysiłkiem ciała i umysłu.

Czym jest łucznictwo ?

Łucznictwo to umiejętność i praktyka posługiwania się łukiem do celnego wystrzeliwania strzał.

W sportowym łucznictwie nie można korzystać z celowników optycznych, można natomiast korzystać ze sprzętu optycznego po lub przed oddaniem strzału.

Sprzęt ten nie może być jednak częścią łuku.

W łucznictwie sportowym kobiety strzelają z odległości 70, 60, 50 i 30 m, a mężczyźni z 90, 70, 50 i 30 m. Odległości jednak zależą jeszcze od kategorii wiekowej zawodnika.

źródło: Wikipedia

W chwili obecnej Sekcja ŁUCZNICTWA i SZERMIERKI dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego została wyposażona w łuki klasyczne sportowe marki "SAMICK POLARIS".

Poniżej prezentacja sprzętu.